Els premis de la crítica, incapaços de triar, divideixen el guardó a millor drama.

Cada vegada hi ha sèries de més nivell i es fa difícil decidir quina és la millor. Malgrat tot, els diversos premis de l'àmbit televisiu fan l'esforç de triar cada any una guanyadora... però el 2013 sembla que serà una excepció, com a mínim pels crítics nord-americans. Els guardons que entreguen, els Critics' Choice TV Awards, s'han lliurat aquesta matinada i han decidit resoldre en un empat el premi més prestigiós, el de millor drama, que han guanyat "Game Of Thrones" i "Breaking Bad" (sent la gran perdedora "Homeland", que va guanyar l'any passat). A la categoria de millor comèdia, s'han quedat amb "The Big Bang Theory". Però la sorpresa de la nit ha estat la victòria de Tatiana Maslany. L'actriu canadenca, fins ara desconeguda, ha fet una gran feina a "Orphan Black" (llegiu aquí la crítica que vaig fer de la sèrie) i esperava la seva nominació (en aquest i espero que futur guardons) però que guanyés ha estat inesperat.

Aquí teniu la llista (en negreta els guanyadors):


MILLOR DRAMA (empat)

The Americans – FX
Breaking Bad – AMC
Downton Abbey – PBS
Game of Thrones – HBO
The Good Wife – CBS
Homeland – Showtime

MILLOR ACTOR DRAMA

Bryan Cranston (Breaking Bad) – AMC
Damian Lewis (Homeland) – Showtime
Andrew Lincoln (The Walking Dead) - AMC
Timothy Olyphant (Justified) – FX
Matthew Rhys (The Americans) – FX
Kevin Spacey (House of Cards) – Netflix

MILLOR ACTRIU DRAMA

Claire Danes (Homeland) – Showtime
Vera Farmiga (Bates Motel) – A&E
Julianna Margulies (The Good Wife) – CBS
Tatiana Maslany (Orphan Black) – BBC America
Elisabeth Moss (Mad Men) – AMC
Keri Russell (The Americans) – FX

MILLOR SECUNDARI DRAMA

Jonathan Banks (Breaking Bad) – AMC
Nikolaj Coster-Waldau (Game of Thrones) – HBO
Michael Cudlitz (Southland) – TNT
Noah Emmerich (The Americans) – FX
Walton Goggins (Justified) – FX
Corey Stoll (House of Cards) – Netflix

MILLOR SECUNDÀRIA DRAMA

Jennifer Carpenter (Dexter) – Showtime
Emilia Clarke (Game of Thrones) – HBO
Anna Gunn (Breaking Bad) – AMC
Regina King (Southland) – TNT
Monica Potter (Parenthood) – NBC
Abigail Spencer (Rectify) – Sundance

MILLOR GUEST STAR EN DRAMA

Jim Beaver (Justified) – FX
Jane Fonda (The Newsroom) – HBO
Martha Plimpton (The Good Wife) – CBS
Carrie Preston (The Good Wife) – CBS
Diana Rigg (Game of Thrones) – HBO
Jimmy Smits (Sons of Anarchy) – FX

MILLOR COMÈDIA

The Big Bang Theory – CBS
Louie – FX
The Middle – ABC
New Girl – FOX
Parks and Recreation – NBC
Veep – HBO

MILLOR ACTOR COMÈDIA

Don Cheadle (House of Lies) – Showtime
Louis C.K. (Louie) – FX
Jake Johnson (New Girl) – FOX
Jim Parsons (The Big Bang Theory) – CBS
Adam Scott (Parks and Recreation) – NBC
Jeremy Sisto (Suburgatory) – ABC

MILLOR ACTRIU COMÈDIA

Laura Dern (Enlightened) – HBO
Zooey Deschanel (New Girl) – FOX
Lena Dunham (Girls) – HBO
Sutton Foster (Bunheads) – ABC Family
Julia Louis-Dreyfus (Veep) – HBO
Amy Poehler (Parks and Recreation) – NBC

MILLOR SECUNDARI COMÈDIA

Max Greenfield (New Girl) – FOX
Simon Helberg (The Big Bang Theory) - CBS
Alex Karpovsky (Girls) – HBO
Adam Pally (Happy Endings) – ABC
Chris Pratt (Parks and Recreation) – NBC
Danny Pudi (Community) – NBC

MILLOR SECUNDÀRIA COMÈDIA (empat)

Carly Chaikin (Suburgatory) – ABC
Kaley Cuoco (The Big Bang Theory) – CBS
Sarah Hyland (Modern Family) – ABC
Melissa Rauch (The Big Bang Theory) – CBS
Eden Sher (The Middle) – ABC
Casey Wilson (Happy Endings) – ABC

MILLOR GUEST STAR A COMÈDIA

Melissa Leo (Louie) – FX
David Lynch (Louie) – FX
Bob Newhart (The Big Bang Theory) – CBS
Patton Oswalt (Parks and Recreation) – NBC
Molly Shannon (Enlightened) – HBO
Patrick Wilson (Girls) – HBO

MILLOR TVMOVIE O MINISÈRIE

American Horror Story: Asylum – FX
Behind the Candelabra – HBO
The Crimson Petal and the White – Encore
The Hour – BBC America
Political Animals – USA
Top of the Lake – Sundance

MILLOR ACTOR PER TVMOVIE O MINISÈRIE

Benedict Cumberbatch (Parade's End) – HBO
Matt Damon (Behind the Candelabra) – HBO
Michael Douglas (Behind the Candelabra) – HBO
Toby Jones (The Girl) – HBO
Al Pacino (Phil Spector) – HBO
Dominic West (The Hour) – BBC America

MILLOR ACTRIU PER TVMOVIE O MINISÈRIE

Angela Bassett (Betty & Coretta) – Lifetime
Romola Garai (The Hour) – BBC America
Rebecca Hall (Parade's End) – HBO
Jessica Lange (American Horror Story: Asylum) – FX
Elisabeth Moss (Top of the Lake) – Sundance
Sigourney Weaver (Political Animals) – USA

MILLOR SECUNDARI PER TVMOVIE O MINISÈRIE

James Cromwell (American Horror Story: Asylum) – FX
Peter Mullan (Top of the Lake) – Sundance
Zachary Quinto (American Horror Story: Asylum) – FX
Sebastian Stan (Political Animals) – USA
David Wenham (Top of the Lake) – Sundance
Thomas M. Wright (Top of the Lake) – Sundance

MILLOR SECUNDÀRIA PER TVMOVIE O MINISÈRIE

Ellen Burstyn (Political Animals) – USA
Sienna Miller (The Girl) – HBO
Sarah Paulson (American Horror Story: Asylum) – FX
Lily Rabe (American Horror Story: Asylum) – FX
Imelda Staunton (The Girl) – HBO
Alfre Woodard (Steel Magnolias) – Lifetime

MILLOR SÈRIE D'ANIMACIÓ

Adventure Time – Cartoon Network
Archer – FX
Phineas and Ferb – Disney Channel
Regular Show – Cartoon Network
The Simpsons – FOX
Star Wars: The Clone Wars – Cartoon Network