Rare exports

OFICIAL FANTÀSTIC COMPETICIÓ SITGES 43

JURAT: Francesco Barilli, Jaume Collet-Serra, Colin Geddes, Jan Harlan & Elena Manrique

Millor Curtmetratge: THE LEGEND OF BEAVER DAMM de Jérôme Sable
Menció Especial pel seu original homenatge a una indiscutible obra mestra del cinema fantàstic: VICENTA de Sam Millor

Disseny de Producció: Yuji Hayashida per THIRTEEN ASSASSINS
Millors Efectes de Maquillatge: Vitaya Deerattakul & Andrew Lin per DREAM HOME
Millors Efectes Especials: Gareth Edwards per MONSTERS
Millor Banda Sonora Original: Seppuku Paradigm, Alex & Willie Cortes per NUITS ROUGES DU BOURREAU DE JADE (RED NIGHTS)
Millor Fotografia: Mika Orasmaa per RARE EXPORTS: A CHRISTMAS TALE
Millor Guió: Nicolás Goldbart per FASE 7
Millor Actriu: Josie Ho per DREAM HOME
Millor Actor: Patrick Fabian per THE LAST EXORCISM

Millor Director: Jalmari Helander per RARE EXPORTS: A CHRISTMAS TALE
Millor Pel·lícula: RARE EXPORTS: A CHRISTMAS TALE de Jalmari Helander

Premi Especial del Jurat: WE ARE THE NIGHT de Dennis Gansel


OFICIAL FANTÀSTIC COMPETICIÓ PANORAMA

JURAT: Philipp Engel, Annick Mahnert & Carlos Pumares

Millor Pel·lícula: TUCKER & DALE VS. EVIL d’Eli Craig
Millor Curtmetratge: THE FAMILIAR de Kody Zimmermann


CARNET JOVE

JURAT: Gerard Alonso, Alba Carmona, Anna Gual, Marian López & Daniel Mourenza

Millor Pel·lícula: RUBBER de Quentin Dupieux
Millor Pel·lícula: MUTANT GIRLS SQUAD de Noboru Iguchi & Yoshihiro Nishimura & Tak Sakaguchi


NOVES VISIONS

JURAT: Ferran Audi, Rafael Maluenda & Laurent Pécha

Millor Pel·lícula Patrocinat pel SEAT
SIMON WERNER A DISPARU (LIGHTS OUT) de Fabrice Gobert

Menció Especial: SOUND OF NOISE d’Ola Simonsson & Johannes Stjarne Nilsson per la seva barreja única d’història, visuals i so / por su mezcla única de historia, visuales y sonido / for its unique blending of story, visuals and sound.
5150 RUE DES HORMES d’Éric Tessier per la seva innovadora combinació de cinematografia clàssica i fantàstica revelant nous dilemes morals / por su innovadora combinación de cinematografía clásica y fantástica revelando nuevos dilemas morales / groundbreaking blend of classical cinematography and fantasy opening up new moral issues.

Diploma Pel·lícula No Ficció: VAMPIRES de Vincent Lannoo
Diploma Pel·lícula Discovery: TONY de Gerard Johnson


CASA ÀSIA

JURAT: Daniel Cohen, Rubén Lardín & Joan Pons

Millor Pel·lícula: COLD FISH de Sion Sono


NOVA AUTORIA SGAE – FUNDACIÓ AUTOR – INSTITUT BUÑUEL

JURAT: Xavier Capellas, Maria Ripoll & Albert Solé Millor

Direcció : Sílvia Subirós per LA EDAD DEL SOL, presentat per l’Escola de Cinema de Barcelona (ECIB)
Millor Guió: Jaime Serrano per LA LONA, presentat pel Centre d'Estudis Cinematogràfics de Catalunya (CECC)
Millor Música Original: Gonçal Perales Roy per THE SMILEY, presentat per l’Escola d’Animació de Catalunya-9 Zeros


ANIMA'T – Premi Gertie

JURAT: Daniel Cohen, Rubén Lardín & Joan Pons

Millor Llargmetratge d’Animació: JACKBOOTS ON WHITEHALL de Edward McHenry & Rory McHenry
Millor Curtmetratge d’Animació: UNE NOUVELLE VIE! (A NEW LIFE!) de Fred Joyeux
Millor Llargmetratge d’Animació per a Nens: THE UGLY DUCKLING de Garry Bardin


Gran Premi del Públic El Periódico de Catalunya
Millor Pel·lícula: THIRTEEN ASSASSINS de Takashi Miike


MÉLIÈS D’ARGENT
JURAT: Philipp Engel, Annick Mahnert & Carlos Pumares

Méliès d’Argent a la Millor Pel·lícula Europea: RUBBER de Quentin Dupieux
Menció Especial: RARE EXPORTS: A CHRISTMAS TALE de JALMARI HELANDER
Méliès d’Argent al Millor Curtmetratge Europeu: LES BESSONES DEL CARRER PONENT de Marc Riba & Anna Solanas


MÉLIÈS D’OR
Méliès d’Or a la Millor Pel·lícula Europea: BURIED de Rodrigo Cortés
Méliès d’Or al Millor Curtmetratge: EL ATAQUE DE LOS ROBOTS DE NEBULOSA –5 de Chema García Ibarra


PREMIS DE LA CRÍTICA

JURAT: Carlos Losilla, Joan Millaret & Xavi Serra

Premi de la Crítica Jose Luis Guarner: UNCLE BOONMEE WHO CAN RECALL HIS PAST LIVES d’Apichatpong Weerasethakul
Premi Citizen Kane al director/a revelació: Quentin Dupieux per RUBBER


BRIGADOON

Paul Naschy JURAT: Joan I. Alonso, Jorge Manrique & Dani Moreno

Millor curtmetratge: ST. CHRISTOPHORUS ROADKILL de Gregor Erler