Ja la tenim aquí, la travessa dels Oscar. Com podeu veure, no està completa, hem triat les coses que creiem més significatives per no saturar i us animem a participar-hi. El resultat aquest diumenge a la nit.

premis
Al final del post, podeu trobar la llegenda per desxifrar tanta lletra de les nostres tries.


Nominats a millor pel•lícula:

1. Avatar; James Cameron and Jon Landau JG / OG
2. The Blind Side; Gil Netter, Andrew A. Kosove and Broderick Johnson
3. District 9; Peter Jackson and Carolynne Cunningham JP
4. Una educació ; Finola Dwyer and Amanda Posey
5. En tierra hostil (The Hurt Locker); Kathryn Bigelow, Mark Boal, Nicolas Chartier and Greg Shapiro
6. Malditos bastardos; Lawrence Bender
7. Precious; basada en la novel•la de Push' by Sapphire; Lee Daniels, Sarah Siegel-Magness and Gary Magness BG / XG
8. Un tipo serio; Joel Coen and Ethan Coen
9. Up; Jonas Rivera OP / BP / XP
10.Up in the Air; Daniel Dubiecki, Ivan Reitman and Jason Reitman


Nominats a Millor Direcció:

1. Avatar; James Cameron JG/ OG / BG/ XG
2. En tierra hostil (The Hurt Locker); Kathryn Bigelow JP
3. Malditos bastardos; Quentin Tarantino BP
4. Precious: basada en la novel•la de 'Push' by Sapphire; Lee Daniels
5. Up in the Air: Jason Reitman OP / XP


Nominats a millor pel•lícula llengua estrangera:

1. Ajami; Israel, dirigida per Scandar Copti i Yaron Shani
2 .La teta asustada; Perú, dirigida per Claudia Llosa
3. Un Profeta; França, dirigida per Jacques Audiard XG
4. El secreto de sus ojos; Argentina, dirigida per Juan José Campanella JG / OG/ BP
5. La cinta blanca (Das Weisse Band); Alemanya,
dirigida per Michael Haneke JG / BG /OP / PX


Nominats a millor actor protagonista:

1. Jeff Bridges, per Corazón Rebelde (Crazy Heart) JG/ OG+P/ BG / XG
2. George Clooney; per Up in the Air BP / XP
3. Colin Firth; per A Single Man
4. Morgan Freeman; per Invictus
5. Jeremy Renner; En tierra hostil


Nominats a millor actriu protagonista:

1. Sandra Bullock, per The Blind Side JG
2. Helen Mirren, per The Last Station
3. Carey Mulligan, per Una educació JP / XP
4. Gabourey Sidibe, per Precious BG
5. Meryl Streep, per Julie & Julia OG/ XG / BP



Nominats a millor actor de repartiment:

1. Matt Damon, per Invictus
2. Woody Harrelson, per The Messenger
3. Christopher Plummer, per The Last Station
4. Stanley Tucci, per The Lovely Bones
5. Christoph Waltz, per Malditos bastardos JG + P / OG / BG + P/ XG +P


Nominats a millor actriu de repartiment:

1. Penélope Cruz, per Nine
2. Vera Farmiga, per Up in the Air JP / OP / BP / XP
3. Maggie Gyllenhaal, per Corazón Rebelde (Crazy Heart)
4. Anna Kendrick, per Up in the Air
5. Mo'Nique, per Precious JG / OG / BG / XG


Nominats a millor guió Original:

1.En tierra hostil, escrit per Mark Boal. BG
2. Malditos bastardos, escrit per Quentin Tarantino JG / BP
3. The Messenger, escrit per Alessandro Camon & Oren Moverman
4. Un tipo serio, escrit per Joel Coen & Ethan Coen JP
5. Up, escrit per Bob Peterson, Pete Docter. Història per Pete Docter,
Bob Peterson & Tom McCarthy OG / OP / XG / XP


Nominats a millor guió adaptat:

1. District 9, escrit per Neill Blomkamp and Terri Tatchell XP
2. An Education, escrit per Nick Hornby
3. In the Loop, escrit per Jesse Armstrong, Simon Blackwell, Armando Iannucci,
Tony Roche BP
4. Precious: Based on the Novel 'Push' by Sapphire, escrit per Geoffrey Fletcher OG/ XG
5. Up in the Air, escrit per Jason Reitman and Sheldon Turner JG +P / GB/ OP



Nominats a millor film d'animació:

1. El mons de Coraline, de Henry Selick OP
2. Fantastic Mr. Fox, de Wes Anderson
3. Tiana y el sapo, de John Musker and Ron Clements
4. The Secret of Kells, de Tomm Moore
5. Up, de Pete Docter JG + P/ GO / GB + P / GX +P


LLegenda:

G = Guanyarà...
P = Prefereix que guanyi...

J = Jaume Figueras
O= Oriol Esteve
B = Begoña Garcia Pla
X = Xavi Martínez Negre